Srdečne Vás pozývame na:

Hory a Mesto Trnava

17.-19.11.2022

Po roku opäť prišiel čas na to Naj zo sveta outdooru! Trnava sa aj tentoraz stane centrom mnohých adrenalínových zážitkov. V poradí tretí ročník festivalu Hory a Mesto Trnava, ktorý sa uskutoční od 17. do 19. novembra 2022 v Kine Hviezda, Vás prevedie vlnami svetových morí, národných parkov z rôznych kútov sveta, pričom nebude chýbať ani poriadna dávka horolezeckého „matrošu“. Ako už býva zvykom, tešiť sa môžete aj na zaujímavých a inšpiratívnych hostí a ich nadľudské výkony.

Počas troch festivalových dní si návštevníci môžu na veľkom plátne vychutnať krátke i celovečerné outdoorové filmy od slovenských ako aj zahraničných režisérov. Filmové večery tradične obohatia diskusie a prednášky našich hostí. Brány festivalu vo štvrtok otvorí príbeh rodinky Mazancovcov. V ich filme Po červenej domov nám Evit a Janči priblížia zážitky z Cesty hrdinov SNP, legendárnej 770 km dlhej turistickej magistrály z Dukly po Devín, ktorú sa pokúsili prejsť aj so svojimi tromi malými deťmi. Po filme sa môžete tešiť na diskusiu priamo s protagonistami filmu, ktorí sa nám v Kine Hviezda predstavia osobne. 
O skvelý zážitok sa postará aj snímok od režiséra Jana Šimánka Ufo Life, v ktorom českí horolezci Marek Holeček a Zdeněk Hák pokúšajú svoje himalájske šťastie na doteraz neprestúpenej dvojkilometrovej severozápadnej stene Chamlangu. O svoje dojmy a skúsenosti sa s nami do Trnavy príde podeliť samotný „Mára“ Holeček, Spolu s ním odhalíme, aké to je, „Dotknout se horolezecké duše“.

Svet paraglajdingu nám zas priblíži Juraj „Ďurifuk“ Koreň, jeden z najlepších predstaviteľov tohto športu na Slovensku. V piatok nám príde porozprávať o prelezení najväčších stien Álp. Dozvieme sa, aké to je, vyliezť sólo veľkú stenu v zimných podmienkach a potom sa vrátiť na krídlach vetra späť do bezpečia údolia.

Príďte sa v neskoré jesenné poobedia a večery zohriať spolu s nami, na vlastné oči zažiť posúvanie ľudských hraníc k nemožnému, či len načerpať inšpiráciu pre Vaše vlastné outdoorové dobrodružstvá. 

Program

ŠTVRTOK 17.11.2022
18:00 - 22:00
vstupné 4€

Po červenej domov

(Slovensko, 40 min, 2021, r. Adam Lisý)
Aj neúspešný prechod Cesty hrdinov SNP môže byť úspešnou cestou za poznaním a putovaním. Priskočte na karičky k Evit a Jančimu a spolu so Stankom (2r.), Kolomankom (4r.) a Jankom (6r.) sa vydajte na 2 mesačné putovanie (najmä) po červenej značke až domov… bude to o veľkých plánoch, o chladných nociach, veľmi pomalom tempe, užívaní si prítomnosti, ufúľaných deťoch, úžasných ľuďoch, krásnom Slovensku, varení na ohni, minimalizme, pokore, putovaní, upratovaní si vlastných hodnôt, pote, nervoch, eufórii a životnom spomalení… bude to o ceste a deťoch, ktoré učia nás dospelákov ako žiť!

Prednáška: Evit a Janči Mazancovci s deťmi – Zážitky a poznania z Cesty hrdinov SNP

Boj o zlato

(The Wall: Climb for Gold, UK, 96 min, 2022, r. Nick Hardie)
Janja Garnbret, Shauna Coxsey, Brooke Raboutou a Miho Nonaka – štyri talentované lezkyne a adeptky na prvú zlatú medailu v športovom lezení. Štyri príbehy o tom, ako vrcholové športovkyne bojujú o olympijskú miestenku, ako sa pripravujú na športový vrchol kariéry, ako im prvotnú prípravu prekazí covid a ako zápasia s psychickým tlakom a očakávaniami nielen svojho okolia, ale aj svojich krajanov. A hoci medaily sú už rozdané, z kina budete zaiste odchádzať so spotenými dlaňami.

PIATOK 18.11.2022
18:00 - 22:00 

vstupné 4€

Prednáška: Juraj Koreň – Brúsenie horského diamantu 

Plávam na svojich snoch

(Slovensko, 38 min, 2021, r. Vladimír Porvazník)
Vlado Porvazník v rokoch 2013 – 2015 na svojej Civette II oboplával svet. V novembri 2018 až auguste 2019 sa vybral na zatiaľ svoju poslednú veľkú plavbu a s horolezcami Martinom Krasňanským, Jurajom Koreňom, Gabom Čmárikom a Sylviou Krištofovičovou sa doplavili až do Grónska.

Tortúra Mura

(Slovensko, 22 min, 2021, r. Martin Murár, Michal Murár)
Dilema tínedžera Mura, akú strednú školu si vybrať, je spojená s množstvom otázok. Pomôže mu pri hľadaní odpovedí skalolezectvo, potápanie a paraglajding?

NJORD

(Kanada, 48 min, 2021, r. Caroline Cote, Vincent Colliard, Arnaud Bouquet)
Caroline a Vincent milujú expedície, no nikdy na žiadnej spoločnej ako partneri neboli. Teraz sa rozhodli, že sa ako prví na svete pokúsia o zimný prechod Špicbergov. Uprostred polárnej zimy sa vydajú na 1100 km výpravu po mrazivej krajine, v ktorej sú ich hlavnými protivníkmi ľadové medvede, slabá viditeľnosť a poriadna zima. Počas dvoch mesiacov tomu všetkému statočne odolávajú a kráčajú za svojím snom. Podarí sa im prísť do cieľa pred prvým jarným dňom?
SOBOTA 19.11.2022
1. BLOK 14:30 - 17:30
vstupné 4€

Americké MTB dobrodružstvo

(Slovensko, 11 min, 2020, r. Jaro Tešlár)
Mnohí ľudia cestujú na Divoký západ USA pre svetoznáme národné parky. Práve tam sa však začali písať dejiny horskej cyklistiky, a preto sa slovenská skupina vydala na jeseň do USA, keď ešte vrcholy Skalnatých hôr Colorada nie sú pokryté snehom a súčasne teploty v púštnych oblastiach Utahu sú už prijateľné. Našli tam naozaj skvelé a legálne trasy na hrebeňoch hôr či priamo na červených skalách. Trasy, ktoré preveria technické zručnosti a niekedy aj váš pocit strachu, ale predovšetkým vyčarujú úsmev na tvári.

Alpská trilógia štvornožky

(Alpine Trilogy (Doggystyle), Francúzsko, 45 min, 2021, r. Damien Largeron, Brian Mathé, Morgan Monchaud)
Počas leta 2020 sa belgickí profesionálni lezci Nicolas Favresse a Sébastien Berthe rozhodli vyraziť na cyklovýlet a vyliezť tri najťažšie alpské cesty. Na cestu si pribalili aj svojich psích miláčikov Bintje a Kroux, ktorých sa však nikto nepýtal, či sa im na výlet chce. Ak ste teda niekedy uvažovali nad horskou cyklodovolenkou s vašimi psami, tento film vám bude nielen inšpiráciou, ale aj poučením.

Mrazivé peklo

(Balandrau, Frozen Hell Over, Španielsko, 79 min, 2021, r. Guille Cascante)
Keď sme my chystali silvestrovské oslavy na sklonku roku 2000, niekoľko turistov sa vybralo na horu Balandrau v katalánskych Pyrenejach. Nečakane ich tam však zastihla snehová búrka, v ktorej zahynulo desať ľudí. O tom, čo sa na Balandrau stalo, vám z prvej ruky porozprávajú tí, čo prežili. V ten deň sa druhý raz narodili.

SOBOTA 19.11.2022
2. BLOK 18:30 - 22:00

vstupné 4€

Ufo Life

(ČR, 33 min, 2020, r. Jan Šimánek)
Marek Holeček a Zdeněk Hák, držitelia Zlatého cepínu 2018 za prvovýstup na Gašerbrum I, opäť pokúšajú svoje himalájske šťastie. Doteraz neprestúpená dvojkilometrová severozápadná stena Chamlangu a sedem dní, počas ktorých sa môže podariť dobyť neužitočné, ale aj stratiť to zásadné. Filmový dokument citlivo prepája osobné línie prvovýstupcov s mimozemským športovým výkonom i historickým kontextom a tematizuje fenomén horolezectva ako taký.

Prednáška: Marek „Mára“ Holeček – Dotknout se horolezecké duše

TOMBOLA

Farmár

(The Farmer, USA, 4 min, 2021, r. Michael James Brown)
Už ste videli farmára, ktorý má najviac práce v zime? Miestna legenda David Van Dame každoročne žne bohatú úrodu čerstvého prašanu a popritom upozorňuje na úspornosť a udržateľnosť jeho najobľúbenejšieho športu.

Dhaulágirí je môj Everest

(Slovensko, 64 min, 2021, r. Pavol Barabáš)
V roku 1984 stál Zoltán Demján na dvoch osemtisícovkách bez kyslíka. Prvý výstup smeroval na Lhotse Shar panenskou južnou stenou, druhý na Mount Everest južným pilierom. Počasie však zmenilo zostup na drámu. Jeho ďalšou školou života je prvovýstup na osemtisícovku Dhaulágirí, ktorú chce preliezť alpským štýlom. Na kolmom juhozápadnom pilieri ho čaká najvyššia obťažnosť lezenia, ale i dôležité poznanie, ktoré mu zmení život.

Miesto a čas konania:

17.-19.11.2022
Kino Hviezda
Paulínska 1, 917 01 Trnava
Ludvika van Beethovena 11,
Trnava 917 08
OZ hory a mesto Trnava
map-markercalendar-fulllaptop