Srdečne Vás pozývame na:

Hory a Mesto Trnava

14.-16.10.2021

Do Trnavy sa po dvoch rokoch vracia festival outdoorových filmov Hory a mesto. Počas troch festivalových dní od 14. do 16.októbra sa môžete na pár hodín preniesť z mesta do prírody, do hôr, na vodu, sneh, či do vzduchu. Spolu so zaujímavými hosťami sa presvedčíte o tom, že vnútorná sila dokáže človeka priviesť k takmer nemožným výkonom.
Na veľkom plátne si návštevníci môžu vychutnať víťazné filmy vyhodnotené medzinárodnou filmovou porotou od slávnych i menej známych, slovenských či zahraničných režisérov. Medzi najznámejšie patrí určite Everest The Hard Way od Pavla Barabáša, príbeh 4 horolezcov, ktorí za dobitie Everestu zaplatili svojim životom. V ponuke festivalu nechýba Nechcený autoportrét od Rasťa Hatiara o nedávnom nešťastí v horách, ktorého bol neželaným svedkom.

Program

ŠTVRTOK 14.10.2021
18:30 - 21:30
vstupné 4€

Prednáška: CK BUBO - Výstupy na slávne hory - ako môže vystúpiť na Kilimandžáro a Ararat aj bežný turista?

Prepojenie

(ČR, 29 min, 2020, r. Jan Žůrek)
Osem žien z Francúzska, Čiech a Kanady sa rozhodne natiahnuť 500-metrovú highline medzi dvoma ikonickými skalnými vežami v púšti v americkom Utahu.

Dušou oddaný zime

(Get Fat, Kanada, 8 min, 2020, r. Dan Whelan)
Krátky film o zimnej jazde na fatbajkoch v kanadských Skalnatých vrchoch.

Nechcený autoportrét

(Slovensko, 60 min, 2020, r. Rastislav Hatiar)
Keď sa dvaja kamaráti vybrali na výstup do žľabu Veľkého Mlynára, bol vo Vysokých Tatrách nádherný deň. Roman po dlhom páde zahynie, ale Rasťovi sa akoby zázrakom podarí prežiť. Zasiahnutý hlbokou tragédiou sa napokon s touto skúsenosťou pokúša vyrovnať tak, že konfrontuje seba a ďalšie postavy s podobným traumatickým zážitkom.

PIATOK 15.10.2021
18:30 - 21:30 

vstupné 4€

Prednáška: Michal Gabriž - Magické Baltoro

Prezieravosť

(Foresight - From high altitude to intense life, Taliansko, 20 min, 2020, r. Dario Tubaldo)
Ako sa dajú skúsenosti z hôr preniesť do bežného života? A musí človek menej riskovať, aby bol dobrým otcom?

Nájdem odvahu

(Slovensko, 37 min, 2020, r. Viliam Bendík)
Lenka Vacvalová hľadá odvahu zabehnúť najdlhšiu turistickú trasu na Slovensku – 770 km z Dukly do Devína s prevýšením viac ako 31 kilometrov. Na Ceste hrdinov SNP však nájde oveľa odvážnejšie ženy ako je ona sama - tie, ktoré stáli tvárou v tvár smrti počas Slovenského národného povstania.

Na nafukovačke do Asgardu

(Ocean to Asgard, Kanada, 34 min, 2020, r. Heather Mosher)
Štyria kamaráti cestujú svojpomocne na Baffinov ostrov za štyridsaťdňovým dobrodružstvom. Vtipný príbeh plný bigwallových prvovýstupov, zjazdov na divokej vode a arktických plameniakov.
SOBOTA 16.10.2021
1. BLOK 14:30 - 17:30
vstupné 4€

Prednáška: Marián Priadka a Vanda Jenejová ultrabežci, ktorí porozprávajú svoje príbehy + film Cesta na vrchol

Potulky v oblakoch

(Nubivagant, USA, 15 min, 2019, r. Jacob Kupferman)
Jedna cesta a jeden horolezecký cieľ – ako prví voľne preliezť cestu Nubivagant na 455 m vysokej skalnej veži Pico Cão Grande na africkom súostroví Svätý Tomáš a Princov ostrov.

Vylez z karantény

(Lock Down Rock Up, Veľká Británia, 11 min, 2020, r. Nico Hambleton)
Jerome Mowat nás prevedie výzvami, ktorým čelil ako záchranár v prvej línii na začiatku globálnej pandémie, a lezením, ktoré bolo preňho únikom pred každodennou realitou.

Nekonečný dnešok

(The Long Today, Kanada, 17 min, 2020, r. Niobe Thompson)
Otec mal toto leto 70 rokov. Na mape si našiel „rieku“, opravil jedno zo svojich starých drevených kanoe a pozval svoju rodinu, aby mu pomohla osláviť jeho veľký deň. Ukázalo sa nás iba zopár, no rozhodne to stále zato.

Na vlastný pohon cez Alpy

(BIKE2BOAT ALPS, Nemecko, 28 min, 2021, r. Olaf Obsommer)
Klimaticky neutrálna cesta na bicykli a kajaku cez Alpy. Štyria kajakári Olaf Obsommer, Jens Klatt, Adrian Mattern a Bren Orton sa na bicykloch vydali za alpskými prírodnými skvostami a rýchle jazdy na divokých riekach boli už len čerešničkou na torte.

SOBOTA 16.10.2021
2. BLOK 18:30 - 21:30 

vstupné 5€

Prednáška: “Život je Life” Spišiak Michal Sabovčík a Trnavčanka Silvia Krištofičová porozprávajú o svojich spoločných dobrodružstvách...

Aladaglar Skiexpress

(Slovensko, 28 min, 2021, r. Robert Vrlák)
Prvé zlyžovanie vrchu Demirkazik (3756 m n. m.) v tureckom pohorí Aladaglar v podaní slovenských lyžiarov Roba Vrláka a Mira Peťa.

Oslnený

(Spellbound, Nový Zéland, 5 min, 2020, r. Richard Sidey)
Basejumping vo wingsuit obleku sa často prezentuje ako vzrušujúca adrenalínová zábava. Krátky film Oslnený nás však zavedie hlbšie do kontemplatívnejších aspektov skákania.

TOMBOLA

Everest - najťažšia cesta

(Slovensko, 52 min, 2020, r. Pavol Barabáš)
Dá sa najťažšia cesta na Mount Everest vyliezť alpským štýlom? Jej autor, najznámejší britský horolezec Chris Bonington, sa vyjadril, že je to nemožné. Ale pre štyroch slovenských horolezcov je to výzva. V roku 1988 nastupujú do juhozápadnej steny Everestu, z ktorej niet návratu...
Príďte načerpať inšpiráciu, kam až je možné posunúť ľudské hranice alebo len stráviť príjemný jesenný zážitok s podobne naladenými priateľmi. Nenechajte si ujsť akciu, ktorú pred dvomi rokmi za 2 dni navštívilo do 400 divákov. Počet miest je v tomto roku kvôli aktuálnej situácii limitovaný, preto odporúčame lístky zakúpiť v predpredaji.

Miesto a čas konania:

14.-16.10.2021
Kino Hviezda
Paulínska 1, 917 01 Trnava

COVID opatrenia

Vážení návštevníci,
festival Hory a mesto Trnava sa bude riadiť aktuálne platnými hygienickými nariadeniami a covid automatom.
To znamená, že ak bude okres 
- v zelenej farbe, budeme môcť zaplniť kapacitu kinosály na 75% (t.j. 240 miest), pričom vstup bude možný pre všetkých návštevníkov bez kontroly (tzv. režim základ: očkovaní aj neočkovaní, s testom aj bez testu)
- v oranžovej farbe, vstup bude možný naďalej pre všetkých návštevníkov, ale kapacita naplnenia kinosály sa zníži na 25% (t.j. 80 miest)
- v červenej farbe, kapacita naplnenia kinosály zostáva u 25% (80 miest), ale vstup bude možný už len v režime OTP, to značí vstup bude povolený iba osobám, ktoré sú zaočkované, prekonali COVID-19 pred nie viac ako 180 dňami, alebo sa preukážu negatívnym výsledkom testu na COVID-19. V červenej farbe je už potrebné nosiť v interiéri respirátor. 
- v bordovej farbe by sme žiaľ boli nútení festival zrušiť
Pre návštevníkov platí povinnosť prekrytia dýchacích ciest počas trvania podujatia, dezinfekcie rúk pri vstupe a dodržiavanie odstupu. 
Ludvika van Beethovena 11,
Trnava 917 08
OZ hory a mesto Trnava
map-markercalendar-fulllaptop